Το πρώτο μετάλλιο της καριέρας του σε επίπεδο Ανδρών κατέκτησε ο Εμμανουήλ Καραλής στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Κωνσταντινούπολης, χθες Κυριακή 5 Μαρτίου.

Με άλμα στα 5,80 μ., ο Εμμανουήλ Καραλής ήταν δεύτερος και χάρισε στην Ελλάδα το τρίτο της μετάλλιο στη διοργάνωση μετά το χρυσό του Τεντόγλου και το ασημένιο του Ανδρικόπουλου.

Ο Ελληνας πρωταθλητής άγγιξε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (5.86) και πλασαρίστηκε στη δεύτερη θέση του βάθρου των νικητών, χάνοντας στις λεπτομέρειες το χρυσό μετάλλιο.

Μετά το τέλος του τελικού του επί κοντώ, ο Εμμανουήλ Καραλής ήταν πολύ συγκινημένος. Ο Έλληνας πρωταθλητής πανηγύρισε με την ψυχή του τη σπουδαία επιτυχία του, γονατίζοντας με την ελληνική σημαία.